ARETE’DEN DÜNYA HIZLI TÜKETİM DEVİ UNILEVER’de KAPSAMLI SAP PROJELERİ

400’ün üzerinde markaya sahip ürün yelpazesiyle dünyanın en büyük FMCG kuruluşlarından Unilever bünyesinde 2003 yılından bu yana projeler gerçekleştiriyoruz. Uzun yıllara dayanan bu iş ortaklığı süresince bir çok kapsamlı SAP projesi hayata geçirdik. Bunların en başında, kapsamından yazımızın devamında bahsedeceğimiz, SAP’nin tedarik zinciri planlama çözümlerinde EMEA bölgesindeki en büyük APO (İleri Planlama Optimizasyonu) ve SNC (Tedarikçi Ağı İşbirliği) projesi olanUnity Projesigeliyor.

Market alışverişlerinin büyük bir kısmında ürünlerinin yer aldığı, hayatımıza bir şekilde dokunan Unilever  markaları, tüketiciye ulaşana kadar mutlaka bir SAP sistemine dokunuyor. Algida, Carte d’or, Omo, Lipton, Knorr, Dove, Cif, Calve, Clear, Signal gibi bildiğimiz, kullandığımız bir çok marka, ARETE olarak bizlerin uyarlamasında büyük emeğinin olduğu SAP sistemleri üzerinden tüketiciye ulaşıyor.

Unilever’ de gerçekleştirdiğimiz projelere yakından bakalım ve hangi projelerle bu işin önemli bir parçası olduğumuza göz atalım. Sırasıyla gerçekleştirdiğimiz ve devam etmekte olan projelerimizden bahsedelim.

EMEA BÖLGESİNDEKİ EN BÜYÜK TEDARİK ZİNCİRİ ve PLANLAMA PROJESİ: UNITY PROJESİ

2003-2006 yılları arasında Unilever Unity Projesi  kapsamındaUnilever’in Türkiye, İsrail, Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bütün lokasyonlarında SAP ERP, SAP’nin tedarik zinciri planlama çözümleri İleri Planlama Optimizasyonu (APO) ve Tedarikçi Ağı İşbirliği (SNC) projelerini hayata geçirdik. 2008-2014 arasında bir çok SAP uygulamasının 40 ülkeye daha yaygınlaştırıldığı U2K2  projesinde de yer aldık.

Unity Projesi  kapsamındaUnilever’in Türkiye, İsrail, Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki bütün lokasyonlarında satış dağıtımdan üretim planlamaya, malzeme yönetiminden kalite yönetimine kadar olan SAP ERP  modüllerinin uyarlamasını gerçekleştirdik. Unilever, SAP ERP  projesi ile tüm lokasyonlarındaki iş süreçlerini entegre yönetirken, dağıtım ve tedarik süreçlerinin en optimum düzeyde yönetimini sağlayan SAP tedarik zinciri ve dağıtım planlama çözümleriyle de uluslararası tedarik ve dağıtım ağını daha verimli şekilde yönetir hale geldi.

Halen Unilever’in EMEA bölgesindeki bir çok lokasyonunda Satış ve Dağıtım Süreçlerinin, Talep ve Tedarikçi Planlama uygulamalarının bakım ve desteği, yeni senaryoların entegrasyonu ARETE danışmanlarının sorumluluğunda.

SAP HYBRIS’ten SEVKİYAT ve STOK YÖNETİMİNE 2017 UNILEVER PROJELERİMİZ

Unilever bünyesinde 2017 yılında da önemli projeler gerçekleştirdik. Stok ve tahminlerin alınarak müşteri önceliklendirme kriterlerine göre siparişlerin yeniden teyit edilmesini sağlayan PSM (Proactive Stock Management) projesi, promosyon sisteminin iyileştirilmesi, toplu teslimat süreçlerinin geliştirilmesi, yeni şirket alınması ile ilgili uyarlamalar, bir çok ülkede açılan üretim yerleri ile ilgili uyarlamaların yapılması ve arayüzlerin roll-out edilmesi Unilever 2017 prolerimiz arasında. 2017 yılı içinde sevkiyat planlaması ve yönetim süreçlerinin 10 ülkede daha roll-out projesi gerçekleştirildi. SAP Hybris projesi ve SAP CRM projesinin satış ve dağıtım (SAP SD) bacağında uyarlamalarını da yine biz gerçekleştirdik.

UNILEVER’de YENİ PROJELER ve DESTEK SÜREÇLERİ ARALIKSIZ SÜRÜYOR

Bloğumuzda EMEA bölgesinde satış ve dağıtım süreçleriyle talep ve tedarikçi planlama uygulamalarının bakım ve desteğinin ve yeni senaryo uyarlamalarının ARETE danışmanlarının sorumluluğunda olduğunu yazmıştık. Bu bölümde uyarlaması ve desteği devam eden projelerden bahsedeceğiz.

Güney Afrika, Rusya ve Endonezya için tedarikçi ağı planlama süreçlerinin ve tedarik zinciri operasyon süreçlerinin uyarlaması halen devam eden projelerimizden.

Bunların yanı sıra; Kenya, Güney Afrika, Tayland, Pakistan, Rusya ve Türkiye’nin farklı lokasyonları için ileri planlama optimizasyon araçlarındaki talep tahmini verilerinin SAP harici sistemlere gönderilmesi için entegrasyonlar yapılıyor. Gerek bu entegrasyonlar, gerek talep planlamada (APO-DP) bulunmayan yeni özelliklerin geliştirilmesi gibi çalışmalarla Unilever‘ in uluslararası planlama, tedarik ve dağıtım ağının iyileştirilmesine yönelik çalışmalarımız devam ediyor.

Yeni üretim yerleri ve yeni şirket satın alma projeleri kapsamında; Orta Afrika, Vietnam, Arabistan, Filipinler, Kazakistan, Türkiye, Çin, Tayland ve Mynamar ülkelerinde yeni üretim yerleri açılması, bu yeni açılan üretim yerlerinin planlama süreçlerine dahil edilmesi ve varsa, uluslararası planlama ve tedarik ağının kurulması da devam eden projelerimizden.

 

2017-12-14T10:22:09+00:00