SAP LEONARDO IoT SENARYOLARI

Dilimize Nesnelerin interneti (IoT) diye çevrilmiş IoT kavramının hayatımıza ne zaman girdiğinden başlayacak olursak; 2000 yılı Haziran ayında LG buzdolabının internete bağlanmasıyla ilk adımın atıldığını söyleyebiliriz.

O zamanlar teknolojik imkanlar elverişli değildi, dolasıyla nesnelerin yapabilecekleri de sınırlıydı ve başlarda fazla ilgi görmedi. Peki o yıllardan günümüze neler değişti de IoT her yerde konuşulmaya başladı?

Bu sorunun en güzel cevabı sanırım teknolojinin zamanla hayatımızda daha fazla yer bulması ve değişen ihtiyaçlar. Teknolojiyi, iş süreçlerinde verimi arttırmak için nasıl kullanabiliriz sorusuyla en iyi şekilde değerlendirmeye hala çalışıyoruz. Bir buzdolabını yöneterek hayatı kolaylaştımayla uygulanmaya başlanan fikrin serüveni, bugün bağlı şehirler, nesneler, makineler ve araçlar ile devam ediyor.

2000 yılından sonra yazılım ağ sistemleri ve internet gibi faktörlerin gelişmesiyle nesnelere müdahaheleler de artmış bulundu. Modern IoT’yi en önemli kılansa bulut çözümler oldu ve şirketlerin bulut çözümlere yatırımlarını artırması elzem hale geldi.

SAP’de tam bu gelişmelerin sıcağında Leonardo  adı altında bir inovasyon platformu ile IoT, Endüstri 4.0, Yapay Zeka, Öğrenen Makineler gibi dünyayı yeniden şekillendirecek teknolojilerde ben de varım dedi. SAP Cloud Platform’a (SCP) ciddi yatırımlar yaparak (sadece AR-GE için 2 milyar Euro), SCP üzerinden nesneleri yönetmeyi, nesnelerin gelecekteki bakımlarını ihtiyaçlarını önceden tahmin edebilmeyi sağlayan kestirimci bakım senaryolarıyla ve daha bir çok özellikle  IoT’de yazılımsal olarak geliştirme yapmayı ve cihazları yönetebilmeyi mümkün kıldı. Veritabanı olarak kendi bellek içi veritabanı HANA’yı önerdi. Aynı zamanda diğer bulut çözümlerle de (Google, Amazon gibi)  IoT senaryoları çalışmayı mümkün kıldı. Artık SAP’nin dahil olduğu her sektörde IoT ile ilgili geliştirmeler yapabilir, çözüm üretebilir durumdayız. ARETE olarak biz de bu gelişmeler ışığında SAP Leonardo platformundaki IoT senaryolarından varlık izleme ve yönetimi ile ilgili olan bir senaryoyu uyarladık.

Leonardo ve Varlık Yönetimi sayfamızı inceleyebilirsiniz. Sayfaya git

ARETE SAP LEONARDO IoT ÇALIŞMALARI

ARETE Fiori  ekibi olarak, SAP’nin devrim niteliğindeki teknolojileri buluşturduğu Leonardo platformunda IoT ile ilgili çalışmalara, SAP Code Jam üzerinden 30 Ocak – 31 Ocak tarihlerinde başlamış olduk. O platformda bulunan SAP Mentörlerinden Vitaliy Rudnytskiy,  SAP’nin IoT’ye verdiği önem ve destekden bahsetti ve teknik olarak katılımcı danışman arkadaşlarla beraber canlı bir IoT performansı sergiledik.

SAP Code Jam’de Tessel’in farklı farklı sensörü getirilmişti (ısı sıcaklık, ivme ölçer, sms  vs.). Biz bu sensörlerle Frontend UI5  ve backend node.js ile, ekrana sıcaklık bilgilerini getiren bir uygulama geliştirmiştik.

SAP Code Jam’den sonra, ARETE Fiori ekibi olarak Tessel cihazları siparişini vermiştik bile. Backend olarak node.js kullanmaya ve SAP’nin yeni gözdelerinden olan  SAP Leonardo: Internet of Things  ile geliştirmeler yapmaya bir an önce başlamak istiyorduk.

Çalışmalarımızı sunmak için ilk randevumuz 9 Mayıs 2017 SAP Parakende Forum’daydı.  ARETE’nin IoT alanında sertifikalı stratejik iş ortağı SADELABS işbirliği ile IoT çözümleri için ilk demomuzu hazırladık.

SADE ile ortaklığımızda sayaç ölçer cihazı olan Laser Counter ile standımızından geçen kişi sayısını gösterdik, bu ve hava durumu ve müşteri memnuniyeti ölçen cihazlarla da mini gerçek uygulamalar çıkardık.

SAP PERAKENDE FORUM 2017-ARETE STANDINDAN

 

SAP CLOUD FORUM’17 IoT ÇALIŞMALARIMIZ

SAP Cloud Forum için daha geniş çaplı hazırlanmalıydık. Projemiz Varlık Yönetimi alanında ilerleyecekti, sahadaki varlıkların bir nevi konuşmasını sağlayacaktık. Kuracağımız sistem aracılığıyla ısısını, lokasyonunu ve arıza durumunu bize bildirecekti bu varlıklar. Varlık olarak kırmızı bir mini buzdolabını seçtik 😊. Senaryomuz, buzdolabı üzerine yerleştirilen sensörlerden gelen verilerin, anlık olarak SAP üzerinden takip edilebilebilmesi üzerinde kurgulanacaktı.

Bir yazılımcı olarak işin teknik kısımlarından bahsetmesem olmazdı diye düşünüyorum ve bu çalışma için neler yapıldığını benzer çalışmalar yapacak veya çalışmanın teknik kısmını merak edenler için paylaşıyorum. Daha detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

Iot Servislerimize erişmek için için Java Application olarak kurulumu gerçekleştiriyoruz.

IoT MMS :

IoT MMS üzerinden cihaz yönetimlerimizi yapabiliyoruz, mesaj tiplerimizi (sensörler) belirleyip hangi cihaz üzerinden hangi sensörlere erişim olacağını belirtiyoruz. Daha fazla özelliğe de hakim olabiliyorsunuz.

MMS Launchpad ekranlarındaki kutucuklar üzerinden veri gönderimi paylaşımı takibi ve IoT konfigürasyonları yapılabilmesi sağlanıyor. Örneğin; Display Stored Messages kutucuğunda  IoT servislerin sensörlerden alınan verileri depoladıkları tablolar yer almaktadır .

Üretilen bu tabloları aslında IoT servislerde SCP üzerinden Database Schemas sekmesinde HANA MDC olarak veritabanını oluşturuyoruz .

SADE sensörlerinin ürettiği anlık veriler, kendi cloud ortamlarından SCP IoT servislerin cihaz yönetimi ile entegre edilerek HANA DB’ye aktarılıyor, o yüzdendir yukarıdaki tablolar aslında HANA DB üzerindeki verilerdir .

Veriler HANA DB üzerine geldiklerinde artık, istediğimiz şekilde oynayabiliriz. Biz örnek olarak calculation view ile anlık gelen sıcaklık bilgilerini gün, hafta ve ay bazında ortalamalarını hesaplayıp onları bir tablo olarak sunduk ve Fiori  tarafında grafik şeklinde gösterdik.

Backend için bir HANA xs.odata’yı tercih ettik. Bunun sebebi, hızlı olması ve verileri ölçekleyebiliyor olmamız. IoT servislerdeki oluşan entitiyler, sadece veri gönderilen tablolar. Onlara filtre vs. yapılamıyor. Bu nedenle xs.odata ile servisi oluşturup istediğimiz şekilde verilere erişebiliyoruz.

ARETE Minibarı HANA’ya kavuşturma

Backend hazırladığımız verileri SCP üzerinden bir proje oluşturup yine SCP Launchpad üzerinden yayınlayıp, tamamen bir bulut çözümü oluşturmuş olacaktık. Varlık Yönetimi ile ilgili bir Fiori ekranı tasarlamamız gerekiyordu, şablon olarak SAP’nin kendi çözümlerinden olan https://www.build.me den yararlandık.

ARETE Minibar kullanım klavuzu:)

ARETE minibar yönetimde minibarımızın üzerinde olan sensörler ;

GPS ile yer bulma, ısı-sıcaklık ölçer, kapı açma – kapama sayısı ölçer, akım ölçer, ışık ölçer, titreşim ölçer.

SAP CLOUD FORUM 2017-ARETE VARLIK İZLEME ve YÖNETİMİ IoT ÜRÜNÜ

Yukardaki tüm sensörlerin tek bir varlık üzerinden Fiori uygulamamızda yönetimini sağladık.

Fiori  uygulaması ile öncelikle karışık olan verileri grafik olarak kullanıcıya sunmak istedik. Bunun sonucunda grafikler yeterli gelmemişti çünkü grafikleri okuyup yorumlayacak işleme koyacak işlemleri de yapmalıydık. Mesela, grafikde akım ölçerin fazla geldiği aralık olunca, ilgili teknik elemana Fiori  uygulaması üzerinde bildirim gönderilebilmesi gibi.

Cihazın wireless bağlantı kontrolü ve elektriğin olduğu kontrolü uygulama üzerinde simge ile gösterdik (Akım 0 derece olduğunda kırmızı olarak yanıp sönen simge gibi 😊).

Uygulamada, tüm sensörler için geçerli olan bildirimler listesi mevcut ve bununla kullanıcı aynı ekranda sensöre ait bildirimleri görebiliyor. Grafikler için filtreleme ile önceki günlere ait örneğin ortalama titreşim bilgisi de görüntülenebiliyor.

Aslında uygulamanın asıl önemli olan kısmı anlık verileri HANA Cloud’a almak ve akabinde işlemeyi gerçekleştirmek. Sonra gerisi müşterinin ve geliştiricinin ihtiyaçlarına, hayal dünyasına kalıyor 😊.

SCP IoT çalışmalarımızı özetlemek gerekirse ;

SADELABS’a ait olan cihaz ve sensörlerle minibar üzerinden alınan veriler önce SADE Cloud’a gönderiliyor, daha sonra SADE, entegrasyon ile bu verileri SCP IoT servislerine gönderiyor ve veriler SCP üzerindeki HANA DB’ye aktarılıyor. Verileri ve istatistikleri, yine SCP üzerinde yayınladığımız portal olan Fiori  Launchpad’te kullanıcılara sunuyoruz. Böylelikle hedeflediğimiz gibi uçtan uca bir bulut çözümü sunmuş oluyoruz.

SAP’nin IoT’ye yatırımı 2 milyar Euro olunca tabi bu çalışmalarımızın önemi daha da artmış oluyor. Artık yalnızaca insanlar değil nesneler de internet ile buluşmuş oluyor. Bu gelişmelerin sonu nereye varır bilinmez ama rekabetin artacağı ve insan hayatına yenilikler getireceği aşikar. Umarım bu gelişmeler doğrultusunda bizimde geliştirdiğimiz teknolojik yeteneklerimiz hep iyiye kullanılır ve götürdükleri olmaz 😊.

İlginizi çekebilecek ve başlangıç için yararlı official SAP teknik kaynaklar :

Hello IoT Tessel cihazarı ile başlangıç :

https://www.sap.com/developer/how-tos/2016/09/iot-tessel-setup.html

SCP IoT ekibinin sürekli güncel tuttuğu Startkit :

https://github.com/SAP/iot-starterkit

SCP IoT Service adı altında yine güncel tutulan dökümanlar silsilesi 😊

https://help.sap.com/viewer/7436c3125dd5491f939689f18954b1e9/Cloud/en-US/ad829c660e584c329200022332f04d00.html

open.sap.com da yayınlanan video eğitimlerinden biri olan “Touch IoT with SAP Leonardo”

https://open.sap.com/courses/iot3

IoT senaryolarıyla ve SAP Leonardo platformuyla igili başka bir yazıda görüşmek üzere.

SAP Asset Managament  ürününü de incelemeyi ve detaylı bilgi için bize ulaşmayı unutmayın! Sayfaya git

 

Linkedin adresim

Selamlar.

Bayram Hakan Kocatepe

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

2017-10-27T17:40:27+00:00