DAHA HIZLI VE BASİTLEŞTİRİLMİŞ FİNANS YÖNETİMİ

Her ne kadar teknolojik gelişmeleri aktif olarak takip etsek de ERP sistemleri temelinde (Özellikle SAP) gelinen son noktayı idrak edebilmek ve uygulayabilmek adına temelde yapılan köklü değişiklikleri bilmek gerekiyor. Bu sebepledir ki bir önceki yazımda 2004 yılından bu yana durmaksızın gelişen ERP sistemi ile SAP’nin hayatımıza dâhil ettiği yeniliklere değinmiştim.

Son zamanlarda epey sıkça konuşur olduğumuz “S/4 Hana ile Finans modülü nedir?” sorusunu cevaplamadan önce SAP S/4 HANA’nın ne olduğunu kısaca açıklayalım. S/4 HANA, HANA veri tabanında tam kapasite olarak çalışabilen ERP paketi şeklinde özetlenebilir, ERP yerine artık S/4 tabiri kullanılıyor. SAP, S/4 HANA ile finans modülünü bir tık daha ileri taşımayı hedeflemiştir, S/4 HANA Finans ile hedeflediği noktaya ulaşmıştır.

S/4HANA ile gelen öne çıkan yenilikler

S/4 HANA ile hayatımıza giren önemli yeniliklerden birisi “kullanıcı dostu” diye tabir ettiğimiz arayüz SAP Fiori’dir. SAP Fiori, UI5 teknolojisiyle SAP GUI’nin çekirdek bileşenlerine doğrudan erişebildiğiniz NWBS’yi (Net Weaver Business Client) kullanıcı arabiriminiz olarak seçenekler dâhilinde kullanabilmenize olanak sağlar. Standart GUI ekranlarımızı da SAP Fiori temasıyla aynı görsel sadeliğe kavuşturabiliriz. Bu gelişmelerin kullanımı, geçiş sürecine bağlı olması sebebiyle tamamıyla isteğe bağlı olduğunu unutmayalım, ilerleyen dönemde karşımıza ne gibi zorunluluklar çıkar şimdiden bunları kestirmek biraz zor.

Nesnelerin interneti (IoT), bulut servisler, büyük veri (Big Data), mobil cihazların kullanım, öğrenen makineler (Machine Learnings) gibi geleceğe yön verecek çok büyük yenilikler de S/4 HANA ile hayatımıza girenler arasında sayılabilir.

SAP S/4 HANA ile Finans Modülü

SAP S/4 HANA Finans, eski FI/CO paketinin belirli temel bileşenleri, SAP HANA’nın potansiyel özelliklerinden (performans gibi) tam anlamıyla yararlanabilmesi için yeniden kodlanmış halidir.  2014 yılında piyasaya sürülen SAP Simple Finance (sürüm 1.0), SAP Business Suite Finansal Muhasebe modülü için eklenen, SAP HANA için optimize edilmiş ara bir sürümü idi. Buna karşılık, SAP Simple Finance 2.0, 2015 yılında piyasaya sürülen SAP S/4 HANA ürününün bir parçasıdır. Simple Finance 2.0, 1.0 versiyonunun yeniden dizayn edilmiş ve kodlanmış son halidir.

“SAP S/4 HANA ile FI ve CO verileri, veri tabanı üzerinde %70~%90 oranında daha az alan kaplıyor.”

S/4 HANA Finans ile Finansallar modülü tarafında basitleştirilmiş yeni veri modellemesi ile index ve toplamlar tablolarının yerine ACDOCA adıyla kalem bazlı veri tablosu oluşturulmuştur, bu sayede FI ve CO verileri tek bir ortamdan alınarak veri tabanı seviyesinde özetleme yapabilmektedir. Yeni veri modellemesi sayesinde gerçek zamanlı ve tek kaynaktan işlemsel ve analitik raporları daha hızlı olarak modelleyebilmektedir. Veri tabanı üzerinde kapladığı alanı %70~%90 oranında azaltır (Kaynak: sap.com). Bu, index ve toplamlar tablolarının tamamıyla kaldırıldığı anlamına gelmiyor sadece veri tabanında soğuk depolama yani sıkça kullanılmayan bir alanda yedekliyor.

Satıcı ve müşteri yerine muhatap diye nitelendirdiğimiz, ana veri olarak tek fakat rol bazında olarak genişletilmesi gereken bir (Business Partner) yapısı oluşturulmuştur.

Banka ana verileri, ana banka şube bağlantıları, hesap numarası ve IBAN bağlantılarının girişi ve bakımı SAP Fiori ekranları üzerinden sağlanacak şekilde bir düzenleme yapılmıştır. Kullanıcı dostu SAP Fiori ekranlarıyla kolay ve hızlı raporlama, dönemsel işlemlerin kolaylaştırılması için güncellenen SAP Fiori ekranları gibi yenilikler de S/4 HANA Finans özellikleri arasında.

Zaman içinde durmadan gelişim gösteren endüstri sektörünün geldiği son nokta ile büyük veriye ulaşma hızının gerçek farkları oluşturduğunu kanıtlamıştır ve tam da bu noktada S/4 HANA Finans ile merkezi finans yönetimini daha basit ve hızlı hale getirmeyi amaçlamış ve başarmıştır.

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Selamlar,

SAP FI Uygulama Danışmanı

Gürhan Kutsal

 

SAP S/4 HANA Finans ve tüm S/4 HANA uygulamaları hakkında detaylı bilgi için bize ulaşın.

2018-02-21T17:20:13+00:00