SAP Tedarik Zinciri Planlama Çözümleri I S/4HANA I SAP APO I SAP IBP 2020-09-24T18:12:14+00:00

 Tedarik Zinciri Planlama Süreçlerinde Mükemmellik


“Planlama süreçlerinizi güçlü tahminlere dayalı planlamalarla mükemmelleştirin, rakiplerinizin bir adım önüne geçin.”

Tedarik zinciri operasyonlarının daha çevik ve verimli olmasına yardımcı olmak ve sürdürülebilir iyileştirme için uçtan uca kavram, yöntemler ve çözümler sunuyoruz. Tedarik zinciri planlama süreçlerinizi tanımlamada ve bunları yenilikçi ve teknik çözümlerle uygulamada size destek veriyoruz.

 

SAP Tedarik Zinciri Planlama Çözümleri

S/4HANA ile Tedarik Zinciri Planlamalarında Yenilik

SAP’nin yeni nesil ERP’si S/4HANA‘ ya gelen PP/DS çözümleriyle; ürün üzerindeki bütün talepleri karşılamak üzere hem üretim hemde satın alma için tedarik talepleri oluşturabilirsiniz. Kaynak-sipariş çizelgelemesini planlayabilir ve optimize edebilir, uzun tedarik süresi olan ve darboğaz kaynaklarda üretilen ürünleri planlayabilirsiniz. Teslimat sürelerini kısaltabilirsiniz.

G-ATP (Global Available to Promise-Kullanılabilirlik Kontrolü) ile  zamanında teslimat performansını ve üretim hatlarının verimliliğini arttırabilirsiniz.

SAP S/4HANA Gelişmiş Planlama Çözümleri

 • Üretim Planlama-Çizelgeleme (PP/DS-Production Planning and Demand Scheduling)
 • Kullanılabilirlik Kontrolü (G-ATP-Global Available to Promise)

Tedarik zincirinizi güçlü tahminlerle planlayın

SAP APO çözümleri, piyasa taleplerini tahmin etmeye, tedarik, üretim ve dağıtım süreçlerinin tümünü yönetmeyi sağlayan SAP çözüm ailesidir. En gelişmiş planlama fonksiyonlarını hala bir arada bulunduran en kapsamlı SAP çözümü olan APO çözümleri güçlü tahminlerle talepleri, üretimi ve dağıtımı planlamanıza destek oluyor.

ARETE, SAP APO  (İleri Planlama & Optimizasyon) çözümlerinde Türkiye’nin en kapsamlı projelerine imza atmış bir ekibiyle tedarik zinciri planlamalarınızda size destek olmaya hazır.

SAP APO Çözümleri

Talep Planlama (DP-Demand Planning)

Talep Planlamada müşterinin geleceğe yönelik talebi, kurumsal tedarik zinciri ve iş yönetimi ile birlikte yürütülmesini anlamak ve piyasa tahmini yapmak üzerine çalışmalar gerçekleştirilir. Erken talep değişikliklerini belirlemek için şirketlere yardımcı tahmin ve talep planlama araçları sağlar. Pazarlama ve tanıtım (promosyon) aynı zamanda piyasa talebi tahmini esasına göre yapılır.

Tedarik Ağı Planlama (SNP)

SNP (Tedarik Ağı Planlama) satın alma, üretim, dağıtım ve ulaşım bilgileri ile karar destek modeli oluşturur. Sezgisel ve matematiksel optimizasyon yöntemlerine dayalı şirketin talebini karşılayan ulaşım, üretim ve depolama kaynaklarını tüm tedarik ağı içerisinde planlamaya çalışır.

Kullanılabilirlik Kontrolü (G-ATP)

Genel kullanılabilirlik kontrolünün amacı, müşteri tarafından talep edilen ürün için söz verilen tarihte geçerli olacağını belirlemek ve zamanında teslimat performansını arttırmaktır.

Üretim Planlama – Detaylı Çizelgeleme (PP/DS)

Üretim birimlerinin optimum şekilde malzeme ve kritik kaynaklarının planı yapılır. PP/DS, üretim için gerekli zaman ve kaynak analizine yardımcı olur. Stok maliyetini azaltmak, zamanında teslimat performansını artırmak, kapasite için verimliliği yükseltmeye yönelik çalışmalar gerçekleştirilir.

Nakliye Planlama ve Araç Çizelgeleme (TPVS)

Ulaşım için en iyi ve kısa rota tercih ederek, malı teslim etmek için harcanan zaman, para ve yakıt tasarrufu yapılmaktadır. TP/VS ulaşım planlayıcısı sevkiyat konsolidasyon, rota belirleme, taşıyıcı seçimi, çoklu çekme gibi fonksiyonlar sunmaktadır ve düşük taşıma maliyeti sağlamaktadır.

Bulut platformda uçtan uca tedarik zinciri görünürlüğünü elde edin

SAP IBP, Entegre İş Planlaması, abonelik modeli aracılığıyla sunulan bir dizi bulut uygulamadır. Çözümlerin her biri ayrı ayrı abonelik yöntemiyle kullanılabilir. SAP’nin yeni yol haritasına göre SCM altında bulunan işlevleri yeniden değerlendirmeye başlamasından sonra, tedarik zinciri planlama çözümlerini aynı zamanda IBP (Entegre İş Planlaması) adı altında topladı ve HANA Cloud üzerinde konumlandırdı.

SAP IBP çözümleriyle satış ve operasyon planlamasının hızını iyileştirebilir, ürün kârlılığını ve ürün karmasını limitler dahilinde optimize edebilirsiniz.
Envanter seviyelerini yöneterek maliyetleri en aza indirebilir ve maliyet tasarrufu için yeni fırsatlar keşfedebilirsiniz. Güçlü tahminsel analitiklerle farklı planları değerlendirebilir, kararların potansiyel etkisini anlamak için what-if simülasyonları oluşturabilirsiniz.

SAP IBP Çözümleri

 • Talep Planlama (DP-Demand Planning)
 • Satış ve Operasyon Planlama (Sales and Operation Planning)
 • Tedarik Zinciri Kontrol Kulesi (Supply Chain Control Tower)
 • Envanter Planlama (Inventory Planning)
 • Tedarik ve Yanıt (Supply and Response)

Abonelikler ile kullanılan her bir IBP çözümü şunları içerir:

 • SAP HANA Bulut veritabanı
 • Veri Hizmetleri için SAP HANA Bulut Entegrasyonu (SAP HCI-DS)
 • SAP HANA Akıllı Veri Entegrasyonu (SDI)
 • SAP Cloud Identity (SCI) üzerinden tek oturum açma (SSO) kimlik doğrulaması
 • Yazılım bakım ve desteği
 • Sistem işlemleri ve desteği

Daha Planlı Daha Verimli Süreçler

Tedarik Zincirinde Farklı Platformlarda Sürdürülebilir İyileştirme Olanağı

S/4HANA ve SAP Tedarik Zinciri (SCM) planlama çözümleriyle planlama süreçlerinizi tanımlamada ve bunları yenilikçi ve teknik çözümlerle uygulamada size destek veriyoruz. Klasik SAP APO çözümleri, SAP’nin cloud üzerinde konumlandırdığı planma çözümlerinden oluşan IBP (Integrated Busness Planning-Entegre İş Planı) ve S/4HANA ile gelen Gelişmiş Planlama (PP/DS, G-ATP) çözümleriyle, tedarik zinciri planlama süreçleriniz için istediğiniz platformda güçlü tahminlere dayalı sürdürülebilir iyileştirme olanağı sunuyoruz.

Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?