1 SANİYENİN ALTINDA ONLINE FATURALAMA DÖNEMİ

Türkiye’nin SAP IS-U özelindeki en büyük projelerini gerçekleştiren ARETE, 6 milyondan fazla aboneye hizmet veren Türkiye’nin en büyük enerji dağıtım şirketlerinden birinde  önemli başarılara imza atmaya devam ediyor.

SAP ERP, HCM, SAP IS-U, SAP BI/ BW, BPC, SAP PI/ PO, SOLMAN, SAP Portal, El Terminali/ Web Servisler, Migrasyon/ EMIGALL projelerinin ve bir çok entegrasyonun hayata geçirildiği projenin bugün geldiği noktada,  faturalama işlemleri artık 1 saniyenin altında yapılabiliyor.

500 terminale günde ortalama 200.000 adet faturalama işlemi yapan enerji dağıtım şirketinde gerçekleştirilen SAP projesinde hedeflenen önemli performans kriterlerinden biri; ortalama faturalama süresinin 1 saniyenin altında olmasıydı ve  hedef süre canlı kullanımda 0,8 – 0,9 saniye civarında gerçekleşti. Bu süre, el terminalinden kullanıcının tuşa basmasını ve SAP sisteminde faturalama süreci tamamlandıktan sonra fatura bilgilerinin el terminaline  dönmesini kapsıyor.

YARI ONLINE FATURALAMA DÖNEMİ BİTTİ, TAM ONLINE DÖNEM BAŞLADI

Enerji dağıtım şirketi  bu sonuçla, yarı online faturalama yapısından tam online faturalama yapısına geçiş yapmış oldu. Daha önceki yapıda sistemden belirli parametreler online alınıp, el terminalinde hesaplamalar yapılarak fatura oluşturuluyor ve bu faturalar oluştuktan sonra sisteme işlenerek ödenebilir hale geliyordu.

Sürecin bu şekilde bir kısmının manuel olarak (yarı online) yönetilmesi sonucunda, sahada oluşan faturalar ile sistemdeki faturalar arasında tutarsızlık oluşabiliyor ve bu durum anlık banka sorgularında abonelerin faturalarını görememelerine sebep oluyordu.

SAP geçişi ve saha operasyonlarında yapılan çalışmalarla manuel yapılan işlemler de online hale geldi ve tam online yapıya geçildi. Tüm işlemler artık SAP sisteminde online olarak yapılıyor ve muhasebe entegrasyonları ile tüm mali kayıtlar gerçekleştirilip el terminaline basılmak üzere dönülüyor. El terminalinde işlem bittiği anda FI-CA (Contract Accounting) entegrasyonu sayesinde anlık olarak banka ve vezne tahsilatlarının gerçekleşmesi için fatura hazır hale geliyor.

Göz atSAP Enerji ve Dağıtım Çözümleri

GÜNLÜK 200 BİN SAHA İŞLEMİNDE HIZ VE PERFORMANS

6 milyondan fazla aboneye hizmet veren enerji dağıtım şirketi, online faturalama sürelerinin 1 saniyenin altına düşmesiyle ciddi kazanımlar elde etti. Bu süre ile günlük 200.000 gibi ciddi bir rakama sahip saha işleminin performanslı bir şekilde ilerlemesi sağlandı. Böylece, uzun faturalama sürelerinin yol açtığı sahadaki işlerin yetişememesi ve fazla kaynak kullanımından kaynaklı maliyet artışlarının önüne geçildi.

PROJE HAKKINDA

“UÇTAN UCA SAP ile DİJİTALLEŞTİ”

2013- 2016 yılları arasında gerçekleştirilen ve enerji sektöründe SAP IS-U özelinde Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan  projenin  kapsamında;  SAP ERP (FI, CO, TRM, MM, QM, WM, PS), HCM, PM, SOLMAN, SAP IS-U ( FI-CA, DM&BI, CRM, İç Tesisat), SAP BI/ BW, BPC, SAP PI/ PO, SAP Portal, El Terminali/ Web Servisler, Migrasyon/ EMIGALL hayata geçirildi.

Bunların yanında gerçekleştirilen entegrasyonlar içinde; GIS/ Coğrafi Bilgi Sistemler, Çağrı Merkezi/ IVR, IBM Lotus Notes, E-Fatura/ E-Defter, Kartlı Sayaç Entegrasonları Hukuk/ İcra Takip Modülü, Doküman Yönetim Sistemi, OSOS, MERNİS, Sanal POS/ POS, Kurumsal Web Sayfası, İGDAŞ Portal, Banka Entegrasyonları, Araç Takip ve Servis Güzergah Entegrasyonu bulunuyor.

→ Referanslara göz at

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

2017-09-05T21:07:53+00:00