AYDEM ve GEDİZ ELEKTRİK, ARETE DANIŞMANLIĞINDA SAP ile DİJİTALLEŞTİ!

Aydem ve Gediz Elektrik, İzmir, Manisa, Aydın, Denizli ve Muğla illerinde yaklaşık 4,8 milyon müşterisine daha kaliteli ve daha hızlı hizmet sunabilmek için uçtan uca tüm süreçlerini SAP ile dijitalleştirdi. ARETE danışmanlığında 15 Mart 2018 itibari ile başarıyla canlı kullanıma geçen Aydem ve Gediz Elektrik SAP Projesi, enerji ve dağıtım sektöründe oldukça kapsamlı ve örnek bir SAP projesi niteliğinde.

Kapsamında SAP ERP, SAP Analitik Uygulamalar, SAP IS-U (Utilities-Enerji ve Dağıtım Uygulamaları) ve SAP CRM bulunan Aydem ve Gediz Elektrik SAP projesinin ERP bacağında finansal, lojistik ve insan kaynakları uygulamalarının tümü hayata geçirildi.

“4,8 milyon aktif kullanım sözleşmesi SAP CRM ile yönetiliyor.”

 Aydem ve Gediz Elektrik bünyesinde hayata geçirilen SAP CRM sistemiyle, abonelerin tanımlanması ve milyonlarca kullanım sözleşmesinin, muhatap ve tüketim noktası işlemlerinin yönetimi sağlandı.

Aydem ve Gediz Elektrik, 4,8 milyon aktif kullanım sözleşmesini, 650 CRM personelini, anlık Mernis ve GIB sorgusu ile günlük 4000 muhatabı, anlık dağıtım entegrasyonu ile günlük 1000 tüketim noktasını, günlük 4000 kullanım sözleşmesini artık uçtan uca SAP CRM ile yönetiyor. Ayrıca BCM-CRM entegrasyonu ile günlük 6000 üzeri çağrı karşılaması gerçekleştiriyor.

 “Günlük ortalama 150 bin tahsilatın muhasebe işlemi, anlık otomatik olarak gerçekleşiyor.”

SAP IS-U FI-CA (Contract Accounts Receivables and Payables-Sözleşme Cari Hesabı) uygulaması ile abone sözleşme süreçlerinin başlatılması/yönetimi, günlük milyonlarca muhasebe hareketinin otomatize edilmesi, satış sonrası hareketlerin  (tahsilat, tahsilat iptalleri, diğer mahsup şekilleri ya da hukuka sevk vb.) otomatik işlenmesi ve otomatik muhasebe kaydı oluşması sayesinde manuelliği ortadan kaldırarak %100 tutarlılığın sağlanması ve dolayısıyla mali defterlerin sorunsuz işlemesi sağlandı.

5 şehirde, 140 Ödeme merkezi, 600 ödeme bankosu bulunan Aydem ve Gediz Elektrik’in 25 banka ve PTT şubeleri ile online entegrasyonu sağlandı. Vezne ödemelerinde entegre pos tahsilatları gerçekleşen Aydem ve Gediz Elektrik, SAP FI-CA uygulaması üzerinden günlük ortalama 150 bin tahsilat gerçekleştiriyor ve anlık muhasebe entegrasyonu ile mali kayıt işlemleri otomatik olarak gerçekleşiyor.

“Faturalama işlemi, yalnızca 1,2 saniyede gerçekleşiyor.”

Aydem ve Gediz Elektrik’in sahadaki günlük faturalama işlemleri SAP IS-U DM (Device Management) Uygulaması ile otomatize edilirken, IS-U WM (Work Management) Uygulaması ile de sayaç takma, sökme, değişim işlemlerinin takibi sağlandı.

Son verilere göre şu an sahada günlük ortalama 175 bin faturalama, 3 bin 500 sayaç takma, sökme, değişim (ISU WM ), 3 bin kesme işlemi (ISU WM ), 3 bin açma işlemi (ISU WM ) SAP üzerinden gerçekleşiyor. Gerçekleştirilen SAP projesi ile Aydem ve Gediz Elektrik,  sayaç okumadan faturalamaya kadar olan işlemini ortalama olarak  yalnızca 1,2 saniyede gerçekleştiriyor.

Proje ile ilgili bir değerlendirmede bulunan ARETE Genel Müdürü Evrim Akpınar, enerji ve dağıtım sektöründe Türkiye’nin en kapsamlı projelerini gerçekleştirmekten dolayı gururlu olduklarını belirtirken, ARETE ve Aydem bünyesinde bu değerli projede emeği geçen herkese sonsuz teşekkürlerini iletti. SAP ile dijitalleşmenin Aydem ve Gediz Elektrik’in iş süreçlerine önemli derecede hız kazandırdığının altını çizen Akpınar, 4,8 milyon abonenin kazanımı olan hizmet kalitesindeki artışa katkı sağlamaktan dolayı da ayrıca mutlu olduğunu belirtti. Akpınar, enerji ve dağıtım sektöründe öncü projelere imza atmaya devam edeceklerini ekledi ve yaklaşan yeni projelerin sinyalini verdi.

 

2018-04-05T10:03:16+00:00