SAP GLOBAL’den BİR BAŞARI HİKAYESİ: KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ SAP SLcM UX FIORI DÖNÜŞÜMÜ

ARETE’nin özel uzmanlıkları arasında bulunan SAP SLcM çözümünü, Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinde uyarlayan ekibin bir parçası olarak, ilk yazımda size canlı kullanıma yeni geçmiş ve SAP Global tarafından başarı hikâyesi olarak yayınlanmış Kadir Has Üniversitesi SAP SLcM & FI-CA UX Fiori Dönüşüm projemizden bahsetmek istiyorum.

2014 yıllında SAP SLcM projesini gerçekleştirdiğimiz Kadir Has Üniversitesi, SAP yolculuğuna geçtiğimiz Haziran ayında canlı kullanıma aldığımız, SAP SLcM çözümüne özgü geliştirilen SAP Fiori ekranları ile devam etti. Projemizi, yaklaşık 6 ay gibi bir sürede tamamladık.

Üniversitedeki tüm sistemin SAP’de yapılandırılmaya başlandığı SAP SLcM (Student Lifecycle Management-Kampüs Yönetim Sistemi) ve FI-CA (Finance & Contract Accounting-Finans ve Sözleşme Yönetimi) projemizin başlangıcından bugüne kadar, çözüm ortağı olduğumuz Kadir Has Üniversitesi’nde gerçekleşen bu büyük projede, önemli dönüm noktalarını büyük bir iş birliği içinde yöneten ARETE SLcM ve FI-CA takımları olarak, SAP geçişi sonrasında;

  • Eski veri tabanındaki kayıtların analizi, bozuk, hatalı veya benzersiz olmayan verilerin temizlenmesi,
  • Eğitim süreçlerinin analizi ve süreç iyileştirme, kural yönetiminde standardizasyon,
  • Tekrarlayan ve belirli bir kural ile tanımlanabilen süreçlerin otomasyonu,
  • Kurum kaynak (Akademisyen, sınıf, taşınabilir cihazlar vb.) planlamasının optimizasyonu,
  • Anlık ve doğru raporlama yeteneği,

gibi bir çok önemli noktada kurum süreçlerini geliştirdik.

Bu temeller üzerine yeniden inşa edilen sistemin bir sonraki aşaması, günümüzün en kritik ihtiyaçlarından ve dijitalleşmenin en büyük avantajlarından biri olan mobilite yeteneğinin artırılmasıydı.  Bu doğrultuda SAP Fiori Standart uygulamalarının yanı sıra, geliştirdiğimiz 35 farklı uygulama (Ders Alma, Danışmanlık, Sınavlar, Değerlendirmeler, Devam İşlemleri, Değişim Başvuruları vb.) öğrencilerin ve akademik personelin kullanımına geçtiğimiz yaz sunuldu.

SAP GLOBAL’de yayınlanan başarı hikayesini inceleyin.

Başarı Hikayesini İncele

 

KADİR HAS’ın KAZANIMLARI NELER OLDU?

SAP SLcM öncesinde kullanılan yazılımın, zamanla üniversite ihtiyaçlarına cevap verememesi noktasında gerçekleştirilen proje ile elde edilen kazanımlar, özellikle kural yönetimi, kaynak planlama, kuruma bütünsel bakış ve raporlama alanlarında büyük fark yaratttı.

Eğitim kurumlarında kullanılan kurumsal kaynak planlama sistemlerinin kritik rolünü benimseyen Kadir Has Üniversitesi, SAP Kampüs Yönetimi Sistemi’ne yaptığı anlamlı yatırımlarla, öğrencilerinin ve akademik kadrosunun tüm ihtiyaçlarına çağdaş, kullanıcı dostu, cihaz bağımsız mobil ekranlar ile çözüm getirmiş oldu.

Bu değerli projemizle 6 binin üzerinde Kadir Has Üniversitesi öğrencisi, telefon veya tabletleri üzerinden SLcM  SAP Fiori uygulamasına giriş yaparak kolaylıkla dönem ve ders kayıtları, ders programları, devamsızlık, belge talepleri, değişim programlarına başvuru gibi bir çok akademik süreci takip edebilir hale geldi. Öğrenciler, derecelerine, genel not ortalamalarına ve mezuniyetleri için gerekli kredi sayılarına yine SAP Fiori üzerinden artık  basit bir şekilde ulaşabiliyor.

Öğrenci ve akademisyenlerden tarafımıza gelen olumlu geri bildirimler, bize projenin yarattığı etkinin büyüklüğünü ve pozitifliğini gösterdi. Çünkü uyarlanan yazılımlar, yaşamın hangi alanına veya hangi sektöre özel olursa olsun beklenti her zaman daha kolay kullanılabilir, daha fonksiyonel ve kullanıcıların seveceği arayüzlere sahip sistemler oluyor. Bizler de bu proje sonucunda aldığımız güzel tepkileri Kadir Has Üniversitesi öğrenci ve personelinin yaşamını kolaylaştıracak bir uygulamaya imza atılmış olmasına bağlıyoruz.

İlk blog yazımı başta da belirttiğim gibi Kadir Has Üniversitesi projemize ayırmak istedim. Gelecek blog yazılarımda  genel ve teknik olarak SAP SLcM’ i yakından tanıtacak yazılarım olacak. Geliştirdiğimiz ve sayısı bugün 35’e ulaşan SAP Fiori uygulamalarından da bahsedeceğim. Detaylı bilgi için bize ulaşabilirsiniz.

SAP SLcM ile ilgili bilgi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Sayfaya Git

 

Görkem KARSLI

SAP SLcM Uygulamaları Yöneticisi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

2017-10-27T18:13:05+00:00